5 Taş Yüzük

5 Taşlı Pırlanta Yüzük
7029 TL
Pırlanta Taşlı Alyans
1734 TL
5 Taşlı Pırlanta Yüzük
2219 TL
5 Taşlı Pırlanta Yüzük
1099 TL
5 Taşlı Pırlanta Alyans
829 TL
5 Taş Pırlanta Yüzük
6269 TL
5 Taşlı Pırlanta Yüzük
3279 TL
5 Taşlı Pırlanta Yüzük
3279 TL
Pırlanta Okulundan / Geçmişten Günümüze Küpe

Küpenin kökeni İngilizcedeki earring kelimesinden anlaşılacağı gibi kulağa takılan halka anlamından gelmektedir. Küpenin kulak memesine takılmasının nedeni burada hemen göze çarpması ve kulak memesinin kolaylıkla delinebilmesidir.


Rönesans döneminde kadınlar küpeyi iki kulaklarına takarken erkekler sadece sol kulaklarına takarlarmış. Buradan da anlaşıldığı gibi küpe sanıldığı gibi sadece bayanlara has bir takı olmayıp erkekler tarafından da tercih edilir. Günümüzde ise küpenin yanı sıra piercing adını verdiğimiz takılar moda olmuştur. Genellikle kaş ve dudak çevresine takılan piercingler vücudun her yerine takılabiliyor.


Konuya tarihten bir alıntı ile örnek verirsek ; Yavuz Sultan Selim Mısır'ı fethettiği sıralarda Kahire'de kalır. Bazı erkeklerin kulaklarında halkalar gören Yavuz Sultan Selim bunun nedenini sorar. Küpelerin kölelik alameti olduğunu duyunca "Bir tane getirin, ben de takayım, onlar insanların kölesiyse ben de Hakkın kölesiyim" der.Daha fazlası için pırlanta okulu bölümümüzü ziyaret ediniz.